Hakkımızda

Tapudayiz.com  2017 yılında faaliyete başlayan Emlak, İlan, Haber ve Bilgi  platformudur.

Müşterilerimizin satmayı ve kiralamayı düşündükleri emlak ve gayrimenkullerini  bireysel ve kurumsal olarak  ilan verebilecekleri  profesyonel emlak ilan sitesidir.Emlak Ofislerine, İnşaat Şirketlerine ve Bireysel Müşterilerimize hızlı güvenilir, teknik, donanımlı ve güçlü kadromuzla, güçlü alt yapımızla en iyi hizmeti verebilmek için 365 gün ve 7/24  kesintisiz  çalışarak  hizmet vermekteyiz.

 

Müşterilerimizi alım-satım konusunda, en kısa zamanda hedeflerine ulaştırmayı amaçlamaktayız. Sunduğumuz hizmette, görsel açıdan hızlı, pratik, anlaşılır bir emlak ilan sitesi kurarak, satmayı düşündükleri gayrimenkullerini, medya, sosyal medya, görsel medya yoluyla  alıcıya en kısa sürede ulaştırmak, alıcı ve satıcıyı buluşturmayı hedeflemektedir. Verdiğimiz Hizmetlerin arkasında teknik açıdan duran, kalite ve özgünlük duygusunu müşterilerine yaşatmayı hedefleyen EMLAK sitesiyiz.

 

BİZ KİMİZ?

Tapudayız.com'un kurucusu Ümit Altınay; 1972 Sakarya doğumludur.Trabzon’dan Sakarya’ya göç eden aile bireylerinden olan Ümit Altınay, küçük yaşta babasının işi gereği İstanbul’a taşındı,İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamladı, lise eğitimini ise Sakarya’da bitirdi.

Üniversite eğitimi ise;

- Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümü

- Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi /Adalet bölümü

- Atatürk Üniversitesi Emlak ve Emlak yönetimi 

- Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler mezunudur.

 

- Ümit ALTINAY; İş Hayatına 1989 yılında Ferizli İlçesi /Sinanoğlu beldesinde  "Nalburiye ve inşaat malzemeleri" mağzası ile iş dünyasına ilk adımını atmış oldu. Bu başlangıç onun için, sonra ki yıllarda yapacağı atılımların ve girişimciliğin ilk adımıydı. Girişimcilik ruhu her geçen gün daha keskinleşecek ve daha da güçlenecekti. Bu ilk başlangıcın ve deneyimin ardından  ikinci adım olarak 1990 yılında Adapazarı, Çark Caddesinde "Özdilek" bayiliği alarak devam etti. Bu iş serüveni maalesef biraz kısa sürmüştü, fakat öyle bile olsa, kazandığı bir şey vardı oda “Tecrübe” bu vesileyle iyi bir tecrübe kazanmış oldu  ve girişimcilik ruhundan hiç bir şey kaybetmeden yoluna devam etti.

 

- Azmini, hırsını. İnancını kaybetmeyen Ümit Altınay, 1994 Yılında Adapazarı merkezde Emlak ve Gıda Sektörüne girerek iş hayatına yeni atılımlara devam etti, Sakarya’nın ilk turşucusu  "Ümit Turşu Market" ünvanlıyla nam-ı diyar "Turşucu Ümit" olarak  faaliyet gösterdi.

 

- Hemen ardından 1994 yılı sonları 1995 li yılların başında  “Ümit Emlak “olarak emlak sektörüne ilk adımını atmış ve emlakçılık faaliyetlerine başlamış oldu. 

 

- Ümit ALTINAY; 1997 yılında Emlak komisyoncuları derneği yönetim kurulu üyesi, 1999 yılında “Adapazarı “Emlakçılar Odası" kurucu üyesi ve” Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu’nun (TEMFED) kurucu üyelerindendir.

 

- İş dünyasında hızını kesmeyen Ümit ALTINAY  2000 yılında, Sakarya -Ferizli ilçesinde  "Aysu Kuyumculuk" adı altında kuyumcu mağazası açtı.

 

- 2002 yılında Ferizli ilçesinde pastane ihtiyacı olduğunu bu eksikliğin önemli derecede hissedildiğini gördü ve "Aysu Pastanesi"ni Ferizli halkının hizmetine açtı,

 

- 2006 yılında yine Ferizli ilçesine henüz markaların gelmediği bu dönemde “Bellona" bayiliği alarak ilçeye renk katan ve marka getiren ilk girişimcilerinden birisi oldu.

 

- 2012 yılında yeni vizyonu,tecrübesi ve bilgi birikimiyle Serdivan ilçesi köprübaşında açmış olduğu ” ÜmitAltınay YatırımOfisi” marka adı altında başladığı gayrimenkul sektörüne,Profesyonel gayrimenkul  danışmanı olarak hala devam etmektedir..

 

- 2017 yılında Türkiye'nin emlak ve haber platformu” Tapudayız. com ”un kurucusudur.Ticari ve Gayrimenkul  girişimcisi Blogger

 

- "MYK (Mesleki yeterlilik kurumu) Sınav Yapıcı ve Değerlendirici Eğitim Uzmanı"

 

                                    Ümit ALTINAY

...........................................................................................................................................................................

 

YAYIN İLKELERİ

https://www.tapudayiz.com sitemiz Basın Ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir ve bütün hakları saklıdır. 5846 sayılı FİKİR ve Sanat Eserleri Yasası’na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haber portalımızda yayınlanan haberler ve makaleler, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sitemiz üzerinde yayınlanan yazılar ve yorumlarda yazarlar sorumludur. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. https://www.tapudayiz.com, sayfalarda yer alan harici linklerin sorumluluğunu almaz. Bu sitede yazılan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yasal Bildirimler İçin https://www.tapudayiz.com adlı haber sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı kendinde benimsemiştir. Sitemiz 5651 sayılı yasada tanımlanan ‘içerik sağlayıcı’ olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz ‘uyar ve kaldır’ prensibini benimsemiştir.

Her hangi bir haberden dolayı rahatsızlık yaşayan haberin gerçekliğinden şüphe eden ve TELİF konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal hakların çiğnendiğini düşünen hak sahipleri meslek birlikleri, İLETİŞİM FORMU http://www.tapudayiz.com/iletisim  ya da 0542 582 75 82 ile bize ulaşabilirler.

Buraya ulaşan şikayet ve talepleriniz avukatımız hukuki danışmanımız tarafından incelenecek ve ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden derhal kaldırılacaktır.

Tapudayiz.com ve eklerinde yayınlanan tüm haber, yazı, resim, ve fotoğrafların FSEK ve Basın Kanunu’ndan doğan her türlü haklarıTapudayiz.com'a ait olup, ancak kaynak gösterilerek, link verilerek kullanılabilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Aciz Vesikası Aciz vesikası İcra İflas Kanununun 143.maddesinde düzenlenmiş olup madde başlığı ‘’Borç Ödemeden Aciz Vesikası’’ şeklindedir Borçlunun kanuni yönden takip edilen alacağı ödemeye yeterli malı bulunmadığına dair icra dairesi tarafından verilen resmi belgeye aciz vesikası denir. Diğer bir ifade ile de Aciz vesikası icra takibi sonunda alacaklıya alacağının ödenmeyen kısmı için icra dairesince verilen belgedir. Aciz vesikasında alacaklının ödenmeyen alacağı, faizi ve takip giderleri yer alır. Aciz vesikasını düzenleme yetkisi icra takibini yapan icra dairesine aittir. Aciz vesikasının türleri nedir? Geçici Aciz Vesikası: Haciz sırasında borçlunun haczi kabil malları bulunmakla birlikte, bunların uygun görülen değerlerinin, takip konusu alacağı karşılamayacağı anlaşılırsa, bu durumu belirleyen haciz tutanağı geçici aciz vesikası niteliğindedir. Burada aciz vesikası haciz sırasında verilmekte olduğu için kesin nitelikte değildir. Çünkü borcu karşılayıp karşılamayacağı ancak satış sonrasında anlaşılacaktır. Geçici aciz vesikası verilmesinin tek sonucu, iptal davası açılabilmesine olanak sağlamasıdır. Kesin Aciz Vesikası: Kesin aciz vesikası iki şekilde olur. Birinci olarak haczedilen mallar satılır ve alacaklı veya alacaklılara satış sonrası elde edilen bedel paylaştırılır ve bundan sonra alacağını tamamen alamamış olan alacaklıya kesin aciz vesikası düzenlenir. İkinci olarak haciz sırasında borçlunun haczi kabil hiçbir malı bulunmazsa,
Doğal veya insan ürünü bütünlüğü, tarihsel, sanatsal, estetik, etnografik, bilimsel, edebi veya mitolojik önemi dolayısıyla korunması gereken alan, yapı ve çevrelerdir.
Bir parselin sınırına dair zemin ya da kadastro haritaları üzerinden yaşanan uyuşmazlığa sınır ihtilafı adı verilir. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlükleri’ne başvurularak ihtilafa konu olan taşınmazın sınırlarının gerçeğe uygun şekilde düzeltilmesi talep edilebilir.
Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, bir taşınmazın, satıcı tarafından belirlenen bir bedel karşılığında ve taraflarca belirlenen şartlar dâhilinde, ileri bir tarihte yapılması planlanan asıl satışını amaçlayan bir ön sözleşmedir ve tapuya şerh ettirilmelidir
RÖLEVE PROJE: Var olan yapının yerinde alınan ölçülerle durumunu ortaya koyan proje hazırlama safhasında ön fikir sağlayan projedir.
ROPERLİ KROKİ: Yapı kullanma izin belgesi öncesinde yapının projesine uygun olup olmadığının kontrolü için istenen, yapı ile ilgili ölçülerin bulunduğu vesikaya denir.
RIZAİ TAKSİM: Hissedarların anlaşarak noterde tescil edilerek yapılan taksime denir
RESTORASYON: Tarihi nitelik taşıyan yapıların eserlerin hasarlı bölümlerinin, inşa dönemine uygun, aslını yansıtacak şekilde düzenlenmesine restorasyon denir.
RESTİTÜSYON PROJE: Mimari yapılar yıllar içerisinde çeşitli değişikliklere uğrarlar. Restitüsyon en kısa anlatımı ile bir mimari yapının yapıldığı dönemden şimdiki haline kadar geçirdiği tüm işlemler bütünüdür. Kısmen veya tamamen yok olmuş bir yapının elde bulunan fotoğraf resim kalıntı türü kaynaklardan yararlanarak projesinin eski haline uygun yapılmasıdır.
PARSELASYON PLANI: . Ham durumda bulunan arazilerin imar parseline dönüştürülmesi,Parsel içerisinde yol, meydan, yeşil alan, park, otopark gibi kamu hizmetlerine ayrılan yerlerden herhangi birini kapsayacak şekilde yapılan taşınmaz malları ayırma işlemini gösterir. Tapuya tescil işlemini esas alan plan da parselasyon planı olarak ifade ediliyor
İZALE-İ ŞUYU : Birden çok kimse adına elbirliği veya paylı mülkiyet şeklinde kayıtlı bulunan taşınmaz mallar taksimi konusunda hissedarların anlaşamaması halinde, mahkeme kararı ile taşınmaz malın ihaleyle satılması demektir.
İŞTİRAK HALİNDE MÜLKİYET : Birden çok kişinin bir taşınmaz mal üzerinde pay oranları açıkça gösterilmeden malik olmaları demektir. Tapu kütüğünde iştirak halinde malikler yazıldıktan sonra isimleri ortak bir paranteze alınarak, iştiraki doğuran olay verasette iştirak gibi yazılır. Bkz. Elbirliği Mülkiyeti.
ÖLÜNCEYE KADAR BAKMA SÖZLEŞMESİ: Kendisine veya bir başkasına bakılması için malını 3. kişiye devretmesidir. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, bakım borçlusunun, bakım alacaklısı ölene kadar ona bakma ve onu gözetme borcunu üstlendiği, bakım alacaklısının ise bakım edimine karşılık malvarlığının tamamını ya da bir kısım unsurlarını ona devretme borcunu üstlendiği sözleşme türüdür. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi iki taraflı borç doğuran yani ivazlı bir sözleşmedir. Bu sözleşme türünde bakım borçlusu, bakım alacaklısının hayatı boyunca ona bakmayı, bakımda gerekli özeni göstermeyi ve sözleşme çerçevesinde kararlaştırılan ihtiyaçlarını gidermeyi yükümlenmişken bakım alacaklısı karşı edim olarak malvarlığının tamamını veya bir kısmını bakım borçlusuna devretmeyi borcunu yükümlenir ya da devreder. Sözleşme süresince sürekli edimleri ifa eden bakım borçlusu olduğu için; bakım alacaklısı, ona insani bir ilişkinin gerektirdiği şekilde davranmakla yükümlüdür.
ORTAK YERLER: Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş binalarda bağımsız bölümler dışında kalıp, korunma ve ortaklaşa kullanma veya faydalanmaya yarayan yerlere denir. Çatı, temeller, ana duvarlar, avlular, merdivenler, koridorlar, kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri gibi.
NİZAM: Binaların yan yana sıralanış düzenidir. Ayrık nizamda aralarında toprak parçası yani çekme mesafesi vardır; bitişik nizamda duvarları birbirine dayanmış ortaktır; blok nizamda bir veya birden fazla komşu parsellerdeki bina duvarları ortaktır
NAZIM PLANI: Bir kentin gelecek için yapılan çalışmanın biçimi gösteren, Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılan planlardır. Yani kentin haritaları üzerine çizilen ve arazi parçalarının kullanış biçimleri ile başlıca bölge tiplerini belirten, sağlıklı, bilimsel doğrulara uygun ve içinde yaşayacak insanları mutlu edecek şekilde düzenlenen ve şehrin gelişmesine yön veren plânlardır.
MÜSTAKİL TAPU: Tek bir kişiye ait olan ve sınırları, yeri kadastral paftalarda belirtilen hissedarları olmayan tapuya müstakil parsel ve müstakil tapu denir
MURİS MUVAZAASI: Miras bırakan kişiler, ölümlerine yakın dönemlerde taşınmazlarını bazı mirasçılarına devretmekte, diğer mirasçılarını miras paylarından mahrum bırakmaktadır. Miras bırakan kişinin mallarını mirasçılarından kaçırması halinde açılacak davaya denir.
MUHDESAT: İmar uygulaması yapıldıktan sonra oluşacak parsellerde eski sahiplerinin varsa bina veya ağaçlarının bedelinin ödenmesidir. Bina veya ağaçlarının bedeli ödenmeden terkin edilemez ancak hala kullanmaya devam ediliyorsa meni müdahale davası açmak gerekir.
MEVZİİ İMAR PLANI: Bir bölgeye mahsus olan mevcut planların yerleşmiş nüfusa yetersiz kalması veya yeni yerleşim alanlarının kullanıma açılması gereğinin ve sınırlarının ilgili idarece belirlenmesi halinde, yönetmeliğin plan yapım kurallarına uyulmak üzere yapımı mümkün olan, yürürlükteki her tür ve ölçekteki plan sınırları dışında, planla bütünleşmeyen konumdaki, sosyal ve teknik altyapı ihtiyaçlarını kendi bünyesinde sağlayan, raporuyla bir bütün olan imar planıdır.
MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ: Bir binanın çeşitli bölümlerini ısıtmak için merkezi kazan veya ısıtıcıdan borularla sevk edilen sıcak su ya da kanallarla sevk edilen sıcak hava kullanılarak yapılan ısıtma sistemidir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usul ve esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konur
KURU MÜLKİYETİ: İntifa hakkının söz konusu olduğu gayrimenkul üzerinde yararlanma ve kullanma hakkına sahip olmayan ama tapu üzerinde mülkiyetin sahibi olarak görünen kişidir
KOORDİNELİ ÇAP: Bir parselin kadastro pafta üzerinde koordinatlarının gösterildiği belgedir. KROKİ: Bir bölgenin veya parselin, üzerindeki yapı ve tesisleri gösterecek şekilde yaklaşık biçimde çizimidir.
KAYNAK HAKKI: Su hangi arazide çıkıyorsa o tapunun sahibi kaynak sahibidir. Su az ise kendisi kullanır, su fazla seviyedeyse yönünü değiştiremez ve doğal yoluyla diğer tarlalara gider.
KAT MÜLKİYETİ: Tamamlanmış bir yapının dükkan, mağaza, daire, kat, salon, mahzen, depo gibi bağımsız bölümlerden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanların üzerinde, o taşınmazın maliki veya ortak malikleri tarafından Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kurulan özel mülkiyet hakkına denir
KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞMESİ: Boş bulunan arsanın bina yapılması karşılığı bedel ödemeksizin müteahhitlere verilip, yapılacak olan konuttan ücretsiz olarak daire alınması için yapılan sözleşmedir
KAT İRTİFAKI: Bir arsa üzerinde yapılmakta olan bir veya birden çok yapının dükkan, mağaza, daire, kat, salon, mahzen, depo gibi bağımsız bölümleri için yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından arsa payına bağlı olarak irtifak hakkıdır.
KAGİR: Betonarme, kerpiç veya ahşap olmayan demektir.
Kamu yararının gerektirdiği durumlarda gerçek veya tüzel kişilerin mülkiyetindeki her türlü varlığın piyasa değeri ödenerek kamu mülkiyetine geçirilmesi işleminin yapılmasına denir. özelleştirme, millileştirme
İnşaatın bitmesi sonrasında binanın kanun ve yürütmelikerde belirlenen standartlara uygun olduğunu teyit eden yapı kullanım izni belgesidir. İnşaat çalışmaları biten yapının daha önceden tasdiklenen projesine uygun inşa edilip edilmediğini gösteren belgedir.
İRTİFAK HAKKI: Emlak sahibi taşınmazının bir başkası tarafından ( arsa, bahçe, yol) gibi bir taşınmaz malından belirli kurallar içinde yararlanma hakkına denir.Bir tarladan diğer yolu olmayan tarlaya geçiş yapılması gibi.
İpotek, bir şahıstan,şirketten alacağa karşı güvence sağlayan mal ya da ürün anlamına gelen bir iktisat terimidir. Genellikle bankalar tarafından verilen kredi ödemeleri için kredi çeken bireyin olası borç ödememe durumuna karşılık olarak mal (gayrimenkul) para ya da ürünü rehin bırakması istenir. Bu sayede banka alacaklarına karşı güvence sağlamış olur
İNTİFA HAKKI: Taşınmaz üzerindeki yararlanma ya da kullanma hakkına denir. Taşınmazın sahibi; mülkiyeti üzerinde tutarak kullanma hakkını başkasına devredebilir. İntifa hakkı sahibi ise gayrimenkulden yararlanma yetkisine sahip olur. Gayrimenkulü satamaz ya da ipotek ettiremez
İMAR PLANI: Şehrin Nüfusunun 10.000’ı aşmış yerleşmelerde imar yasasına göre yapılması zorunlu olan fiziksel plan.
İMAR DURUMU: Arsa inşaat alanı tespiti için,İmar parselinin sınırını, boyutlarını, imar planında kullanım şeklini ve yapılacak yapının teknik şartlarını belirten belgedir.
İMAR ÇAPI: Belediye tarafından bir arsanın üzerine yapılacak olan yapının taban alanı, toplam inşaat alanı, kat adedi, binanın yüksekliği, komşu mesafeleri ve yol cephelerini gösteren onaylı belgedir.
İMAR AFFI: İmar izni olmadan yapılmış Kaçak yapıların ya da imar kurallarına uygun yapılara kaçak eklenmiş bölümlerin imar affı kanunu ile kayıt altına alınarak mülkiyet hakkı verilmesidir.
İFRAZ: Bir taşınmazın birden fazla parsele ayrılarak tapu kütüğüne ayrı ayrı tescil edilmesi işlemine denir.
GABARİ: Yapılacak bir binanın belediyece öngörülen azami yüksekliğine denir
EMSAL: Bir yapı veya konuta ait satış ya da kira bedelinin, benzerleriyle karşılaştırılmasıdır
EMLAK BEYANI: Satış yapılmış taşınmaza kişi, kurum ve kuruluşlar belli bir süre içinde edindikleri taşınmaz malları belediyeye bildirmek ile yükümlüdürler. Bağlı oldukları belediyelerden makbuz karşılığı aldıkları belgeye denir
Eklenti nedir: Ana gayrimenkulün üzerinde bulunan ve her biri ayrı ayrı kullanılmaya uygun olarak yapılmış ve kanun hükümleri uyarınca bağımsız mülkiyetin konusu olan bölümlere ise bağımsız bölüm denir. Bağımsız bölümün dışında yer almasına rağmen, bağımsız bölümün kullanımına tahsis edilen yerlere ise eklenti adı verilir.
Hektar=10.000 metrekare,1kilometrekare=1.000.000metrekare olarak hesaplanır. 1 Arı Dekara çevirirken bir 0 yani 10 lar basamağı ekledik yani 10 ile çarptık. 100 metrekare x 10 = 1000 metrekare bu şekilde bulunur.
Dekar nedir: Arazilerde ölçü birimidir. Dekarı genelde dönüm bazında kullanıldığından dekar halk arasında çok ölçü birimi olarak söylenmez. Dekar hesaplarken 1 dekar =1000 metrekare yapar.1 ar=100metrekare,1 dekar= 1000 metrekaredir.
Dönüm nedir: Arazi ölçü birimidir. Dönümün karşılığı dekardır 1 dönüm =1.000 metrekare şeklinde hesaplanır. Dönüm hesabı genelde tarla ve arsalarda hesaplama birimi olarak karşımıza Çıkar.
Devre tatil: Hak sahiplerine bir konaklama yerinde bir haftadan fazla kullanma hakkı tanınan bir tatil yeri uygulamasıdır
Devre mülk nedir: Bir yıl içinde Belirli devrelerde ve dönemlerde 10 günlük 15 günlük şeklinde kullanılan veya kiraya verilen daha sonra diğer hak sahiplerine devredilen konut türüdür.
Cins tashihi: Tapu dairesinde tapu kütüğünde kayıtlı bir taşınmazı yapısız iken yapılı, yapılı iken yapısız hale gelmesi tarla, bağ, bahçe, vb. iken arsa vasfına dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan değişim işlemidir
Çıkma: Bir yapının zemin üstü katlarından dışarıya doğru taşan bölümüne “çıkma” denir. Bu çıkmalar yapının inşa dildiği tarihteki mevzuat hükümlerine göre açık veya kapalı olarak yapılabilir. Ancak çıkmalar parsel dışına taşamaz.
Çekme kat: İmar mevzuatına uygun olan yapılmış binaların çatı katına genelde dört taraftan çekilerek terasın orta kısmına yapılan yapıdır. Etrafı komple balkon olarak kalır.
Cebri satış: Borçlunun borcunu kendi isteğiyle ödememesi ve borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması; ilgili icra dairelerinin, gereğinde zor kullanarak, borçluyu borcunu ödemeye zorlamasıdır
Cebri icra: Zorla yerine getirme anlamına gelir,Yerine getirilmeyen veya ödenmeyen bir borcun mahkeme tarafından verilen hükme riayet edilmeyen borcun devlet tarafından zorla alınması işlemidir.
Arsa üzerine inşaa edilen yapının bodrumdan itibaren çatı piyeslerine kadar olan tüm katların ve ortak alanların toplamına brüt inşaat alanı adı verilir. Yapı dışında yer alan örneğin,yangın merdivenleri, havalandırma bacaları, ışıklık ve saçaklar brüt alan hesabına dahil edilmez
Bir bölgenin kalkınması amacı ile, ulusal düzeydeki plan,politika,sektörel hedefleri, sosyo-ekonomik faktörleri, ulaşım ağı, altyapı ve çevre dağılımını göz önünde bulundurarak kentteki oturma bölgeleri, ticaret bölgeleri, sanayi bölgeleri ve endüstriyel bölgelerin belirtildiği makro düzeydeki yerleşim planlarını güçlendirmek için kamu,özel kesim,ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içinde hareket etmeleri ve çalışmalarıdır.
İmar planı veya imar yönеtmеliğindе cephe uzunluğu, derinliği ve yüksekliği belirlenmiş tek yapı kitlesinin bir veya birden fazla parsel üzerine oturduğu bahçeli yapı nizamıdır.Aslında blok nizam bir yönüyle bitişik nizam, diğer bir yönüyle de ayrık nizama benzemektedir. Çünkü komşu parseldeki binaya bitişik olurken aynı zamanda diğer taraftan da ayrık inşaa edilir. Bu nedenle tam olarak birleşik ya da ayrık nizam sayılmaz ve blok nizam olarak adlandırılır
Bİtişik nizamda bir cephesi veya iki cephesi komşu parsеle bitişik yapı tarzı olarak tanımlanıyor. Bitişik olarak yapılan binalarda ortak alandan arka bahçeye çıkış sağlanır.Ancak bazı yapılar mesela Ahşap ve yarım ahşap binalar bitişik olarak yapılamazlar.İmar Planları Yönetmeliği gereğince sakıncalı olarak görülür.
Binanın dört cephesininde açık olduğu ve komşu parsеllеre veya binalara bitişik olmadan inşa edilmiş yapı tarzı olan yerlere denir. Arsanın imar izni ayrık nizam olarak gözüküyorsa yapacağınız inşaatın yola bakan cephesinden 5 metre, yan komşu olan parsellerden de minimum 3 metre,arka cepheden'de 3 metre mesafe bırakmanız gerekir. Belediyelerin kendi planlarına göre değişiklik gösterebilir ,verilen rakamlar ortalamadır
Bireylerin Maddi mallar üzerinde sahibine ,doğrudan doğruya en geniş egemenlik ve hakimiyet yetkisi veren ve herkese karşı ileri sürülebilir nitelikteki haklardır. Sınırsız ve sınırlı ayni hak olmak üzere 2’ye ayrılır. Ayni haklar eşya üzerinde ’ki hakimiyeti sağlar. Sınırsız ayni haklar, yalnızca mülkiyet hakkında söz konusudur. Sınırlı ayni haklar ise, irtifak hakkı, rehin hakkı ve taşınmaz yükü olmak üzere üç gruba ayrılır. Rehin Hakkı: Hak sahibinin bir alacağını teminat altına alan ve borçlunun borcunu yerine getirmediği taktirde malı cebri icra yoluyla sattırma ve alacağını temin etme hakkıdır. *Taşınmaz rehni ipotek *ipotekli borç senedi * irad senedi olarak rehnedilebilir.
Bir şehrin ,bir kentin veya bir yapının ,genelde yer altında kalan kanalizasyon, yol, elektrik, su, gaz, telekomünikasyon ve arıtımdan oluşan sistemin tamamına alt yapı denir.
İmar planı çalışması yapılmış alanlarda, uygulanan planları halka açık bir şekilde yaklaşık bir ay gibi bir süre askıda kalır,uygulama yapılan bölgedeki kişiler yapılan uygulamayı inceler ,eğer sorun olduğunu düşündüğü bir durum varsa bir ay içinde yani askıda durduğu zaman dilimi içinde itiraz hakkını kullanır.Askı süresi içinde itiraz etmezse planı kabul edilmiş sayılır.
İmar planlarında sadece yeşil alan ve tarım arazisi olarak kullanımına izin verilen boş alanlara açık alanlar adı verilir.Açık alan olarak belirlenmiş araziler tarım arazisi,yeşil alan haricinde başka bir amaçla kullanılamaz
Bir şehirdeki Açık alan katsayısı hesaplanırken kentin bütün alanlarını yüzölçümü baz alınarak hesaplanır. Yeşil alan ve tarım arazilerinin yüzölçümü toplam yüzölçümüne bölünür. Elde edilen katsayı kentin açık alanların yüzölçümü toplamının, şehrin yerleşik alanının yüzölçümüne oranıdır.
1999 Deprem sonrasında çıkan DASK vatandaşların yaşamının kaldığı yerden yeniden güvenle devam edebilmesini sağlamak amacıyla oluşan sigortadır. DASK’’ın açılımı “Doğal Afet Sigortaları Kurumu”demektir,kâr amacı gütmeyen, işlerini sigorta tekniğine uygun olarak yöneten bir kurumdur, 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilir ve Hazine Müsteşarlığınca denetlenir Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tusunami risklerine karşı, sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlar. İster oturulamaz durumda ister kısmi hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık eder
Üzerinde kat irtifakı kurulmuş ve yapı kullanma izin belgesi alınmış olan yapılarda;Kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin başvurusu yapması gerekir.başvuru yapan kişi veya yapı kullanma izin belgesinin yetkili idarece tapu idaresine gönderilmesi üzerine zorunlu deprem sigortası poliçesi dâhil hiçbir belge aranmaksızın kat mülkiyetine resen geçilmektedir.tapunun cinsi” kısmı “arsa” olarak belirtiliyor. İskan ruhsatı alınır alınmaz, ilgili kısım “arsa” yerine “bina” olarak değiştirilerek kat mülkiyeti tapusu elde edilmiş oluyor
Kat irtifakı kurulması için gerekli belgeler şunlardır; *Kimlik belgesi *Taraflara varsa temsilcilerine ait *Fotoğraf (1'er adet) *İşlemde temsil var ise temsil belgesi (Yetki belgesi, Vekaletname vb.) *Mimari proje *Vaziyet Planı *Yönetim Planı.Hazırlanarak Tapu sicil müdürlüğüne başvurarak işlemlere başlanır.
Tapu kütüğünde eğer ismizi yazarken bir yanlışlık yapılmışsa bunun düzeltme işlemleri için ilgili Tapu Müdürlüğüne başvurulması halinde, Tapu Sicili Tüzüğü’nün 75. maddesi ve İdaremizin 2014/3 sayılı Genelgesi doğrultusunda işlemlere yön verilmektedir.
İpotek nasıl konur? İpoteğin konulabilmesi için yazılı beyanda bulunulması gerekir. Yazılı beyan ise bir dilekçe ile gerçekleştirilmektedir dilekçede belirtilmesi gerek bilgiler bulunmaktadır. bilgiler ise şu yazılması gerekir. • İpoteğin bedeli • İpoteğin süresi • İpotek talep eden kişinin kimlik bilgileri • İpotek koyduran bir tüzel kişiyse ünvanı Dilekçe hazırlandıktan sonra Tapu sicil müdürlüğüne teslim ederek işlemlerin yapılması gerekir. İstenen evraklar • İpotek konusu olan taşınmazın tapu senedi, • Tarafların nüfus cüzdanları, • Tarafların son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğrafları, • İşlem bir temsilci aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa temsilcinin bu işlemi yapmaya yetkisi olduğuna dair vekâletnamesi, • Nüfus cüzdanı ve fotoğrafı, • İpotek konulacak taşınmaza ait belediyeden alınmış olan emlak beyan değer belgesi • Kat mülkiyeti kurulmuş olan taşınmazlarda DASK poliçesi.
İpotek, alacağa karşılık güvence sağlayan ileride vücut bulması muhtemel alacakları güvence altına almak amacıyla borç ödememe durumuna karşılık olarak mal, para ya da ürünü rehin bırakılmasıdır. Genelde bankaların kredi karşılığında çeken kişinin gayrimenkulüne tapuda şerh konması şeklinde tanımlanır.
Borcunu bitirip tapudan ipotek yazısını kaldırmak isteyen kişi işlemini, yani terkin evraklarını elden ibraz edemez. Ancak Tapu Sicili Tüzüğünün “Belgelerin elden takibi ve şekli”ni düzenleyen 88/1 maddesi Kamu kurum ve kuruluşları,kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, mahkemeler, icra müdürlükleri, bankalar ve özel hukuk tüzel kişileri tarafından düzenlenen aynî veya kişisel hakkı sona erdirecek nitelikteki belgeler, tapu işlemi için elden ibraz edilemez. Bu belgeler 7201 sayılı Kanun hükümlerine göre müdürlüklere tebliğ edilir, hükmü gereğince; ipotek borcu ödenip vatandaşın ilgili bankaya başvurmasıyla gerekli terkin evrakları 7201 sayılı Kanun hükümlerine göre banka tarafından ilgili tapu müdürlüğüne gönderilir. Vatandaş terkin evraklarını elden ibraz edemez.
BİZ KİMİZ? 1990 yılında Sakarya’da başladığımız iş hayatımıza 1994 yılında Adapazarı merkezde Ümit Emlak adı ile gayrimenkul sektörüne girerek müşterilerimize Emlak ,Gayrimenkul ve Danışmanlık hizmeti vermeye başladık. 2000 yılında Sakarya Ferizli ilçesinde Kuyumculuk, pastane , Bellona bayiliği gibi sektörlerde faaliyet gösterdik.2012 yıllında modern teknoloji, mükemmel hizmet anlayışı ve şeffaf çözüm,müşteri memnuniyeti sloganıyla tecrübemiz doğrultusunda yeni projelerler üreterek ‘’Tapudayiz.com’’ ve’’ Ümit Altınay yatırım ofisi’’ işbirliği ile gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getirdik. Gayrimenkul pazarlamada klasik emlakçı deneyiminin dışına çıkarak , alıcıyı baskı altına almadan alıcıyı özgür bırakarak sadece gayrimenkulle ilgili bildiği tüm detay, bilgi ve gerçekleri anlatarak alıcıyı bilgilendirir. Alıcı kendi kararını özgür bir şekilde verir. Aynı aşamada alıcıyı sık sık arayarak rahatsız etme veya baskı altına alma gibi bir süreçten tamamen bağımsız hareket eden,önce müşterimizin ne istediğini anlar sonra analiz yapar ardından da Profesyonel bir hizmet sunan web sitesi ve gayrimenkul firmasıyız.
Tapudayiz.com ; Türkiye'nin emlak haber ve gayrimenkul ilan platformudur. Emlak ve gayrimenkullerini satmak isteyen müşterilerimizin önce üye olmaları gerekmektedir.üyelik ücretsiz yapılmaktadır. Bireysel üye iseniz bireysel seçeneğini tıklayarak,kurumsal (emlak ve inşaat ofisi iseniz )kurumsal seçeneğini tıklayarak üye olabilir ilanlarınızı sınırsız verebileceğiniz gibi,ilanlarınıza 30 ad ilan fotoğrafı'da ekleyebilirsiniz.
Tapudayiz.com sayfasına girdikten sonra, ilan ver butonunu tıklayarak üye sayfasına giriş yaparsınız, bireysel veya kurumsal üyelik tercih ederek kayıt olursunuz. Logonuzu veya fotoğrafınızı eklemeyi unutmayınız. Sisteme giriş yaparken mail adresiyle giriş yapınız, kullanıcı adı ile giriş yapamazsınız. Üyelik bilgilerini doldurduktan sonra ilan vermeye başlayabilirsiniz, ilan nasıl verilir? önce ilan başlığı,fiyat,para birimi ,ilan türünü,yanında açılacak olan ilan detayını (satılık ,kiralık şıklarını ),tekrar yanındaki butondan ilan detayı (daire ,müstakil ev vs. tıkladıktan sonra ilan açıklamasına geçiniz. Daha sonra ,il ,ilçe , mahalle seçimi yapınız. Haritada konum belirleyiniz, altında ilan detaylarını doldurunuz (metrekare, oda sayıs,bina yaşı vs hepsi seçilmesi gerekir ,ardından resim seçimi yapınız (ilk etapta 5 fotoğraf seçin daha sonra düzenlemede ilave edebilirsiniz ),alt kısma inerek detaylı bilgileri isteğe bağlı olarak işaretleyebilirisniz,daha sonra en alta inerek ilan ekle kısmını tıklayınız .
Tapudayiz.com sayfasına giriş yaptıktan sonra üste şifre değiştirme butonunu tıklayarak önce eski şifrenizi yazınız sonra yeni şifrenizi oluşturunuz.
Tapudayiz.com sayfasına giriş yaptıktan sonra,ayarlar kısmını tıklayınız,açılan sayfanın alt tarafında resim yükleyin yazan yere logonuzu veya fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz.
Tapudayiz.com adresine giriş yaptıktan sonra,üst kısımda ayarlar kısmına tıklayarak,iletişim,telefon,adres bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Tapudayiz.com sayfasına ilan girişi yapmak istediğinizde,şayet şifrenizi hatırlamadıysanız,unuttuysanız,ilan ver butonunu tıklayarak,şifremi unuttumu tıklayıznız.açılan sayfaya ilk üye olurken girdiğiniz e-posta adresinizi giriniz,şifresniz e-posta adresine ulaşacaktır.Ayrıca Tapudayiz.com adresinize giriş yaparken e-posta adresinizi kullanarak giriş yapınız
Tapudayiz.com sayfasına mevcut e-posta ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, üst tarafta bulunan ayarlar bölümünü tıklayarak açılan sayfada e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz.
Tapudayiz.com sayfasına girişinizi yaptıktan sonra üyelik ve mağza bilgilerinizi güncellemek isterseniz,en üste ayarlar bölümünü tıklayarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. .Mail adresi .İş telefonu .Cep telefonu .Google plus adresiniz .Twitter adresi .Hakkımızda
Tpudayiz.com sayfasına üyelik girişinizi mail adresiyle yaptıktan sonra,en üstte mavi renkli adres çubuğu olan yerde ,ilanlarımı tıklayarak açılan ilanlar sayfanızdan istediğiniz ilanınızın yanındaki düzenle butonunu tıklayarak güncelleyebilirsiniz.
Taudayiz.com'da kurumsal üyelerimiz için ücretsizdir ,hiç bir ücret ödemeden satılık gayrimenkul ilanlarını verebilirler ve 30 ad fotoğraf ekleyebilirler.güncel emlak sektörü ile ilgili haberleri takip edebilirler.
Tapudayiz.com'da bireysel kullanıcılarımız ücretsiz olarak üyelik gerçekleştirebilirler ve hiç bir ücret ödemeden gayrimenkul ilanını ve fotoğraflarını ekleyebilirler.